Tuotteen kuvaus
Chromoly Steel Tubing on valmistettu korkealaatuisista-materiaaleista, mukaan lukien 4130 ja 4140. AISI 4130 ja AISI 4140 ovat yleisimmin käytettyjä kromi-molybdeeniteräslajeja koneenrakennuskoneissa.
4130 kromi-molybdeeniputkemme on taottu 950-1230 asteen lämpötiloissa, ja niillä on erinomaiset mekaaniset ominaisuudet sekä huone- että korkeissa lämpötiloissa. Niissä on myös alhainen hiilipitoisuus, mikä tekee niistä helposti hitsattavia, ja erinomaisen työstettävyyden, mikä helpottaa taivutus-, hitsaus-, poraus- ja muuta käsittelyä.
4140 on huonompi työstettävyys ja hitsattavuus, mikä vaatii esikuumennusta ennen hitsausta ja lämpökäsittelyä hitsauksen jälkeen. 4140:llä on kuitenkin ylivoimainen korkean-lämpötilan kestävyys, ja se pysyy ehjänä 2000 tuntia 600 asteessa.
Tuotteen tekniset tiedot
| Standardit | ASTM A519 |
| Teräslaadut | 1010 1012 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1025 1026 1030 1035 1040 1045 1050 1518 1524 1541 1330 4130 4137 4140 |
| Vastaavat standardit | FI 10297-1 25CrMo4 / 34CrMo4 / 42CrMo4; DIN 1.7218 / 1.7225; JIS SCM415 / SCM420; GB 30CrMo / 42CrMo |
| Ulkohalkaisija (OD) | 6 mm – 323 mm (0,24–12,7 tuumaa) |
| Seinän paksuus (WT) | 1 mm – 40 mm (0,04–1,57 tuumaa) |
| Pituus | 4-12 m tai muokattavissa |
| Pintakäsittely | Musta pinta |
| Tuotantoprosessi | Kylmäpiirretty |
| Kunto | Hehkutettu, normalisoitu, sammutettu ja karkaistu (Q&T), stressinpoisto |
Räätälöidyt palvelut
- TORICH tukee tarkkuustoleranssiräätälöintipalveluita ja tarjoaa ei--vakiokokoja. Tarjoamme pituus{2}}leikkauspalveluita, joiden virhealue on ±1 mm.
- Tarjoamme V--, U-- ja X--muotoisia viiste- ja taivutuspalveluita. hydraulikomponenttien osalta tuemme laippausta ja kaventamista.
- Tarjoamme pintakäsittelyjä, kuten mustan viimeistelyn, peittauksen, öljyämisen, fosfatoinnin, hiekkapuhalluksen ja ruosteenkestävän-pinnoituksen, ja voimme suorittaa sisäisen hionnan.
Kemiallinen koostumus
| Luokka | C (%) | Mn (%) | P (%) Max | S (%) Max | Si (%) | Cr (%) | kk (%) |
| 4130 | 0.28–0.33 | 0.40–0.60 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
| 4140 | 0.38–0.43 | 0.75–1.00 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
Mekaaniset ominaisuudet
| Omaisuus | Kunto | Vetolujuus (MPa) | Myönnön vahvuus (MPa) | Pidentymä (%) | Kovuus (HB) |
| 4130 | Normalisoitu | 560–670 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 460 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 21 | 143–197 |
| 4140 | Q&T | 850–1000 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 655 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 18 | 197–255 |
Mahdolliset vaihtoehtoiset arvosanat
- 20CrMo on vähän-seostettu kromi-molybdeeniteräs, jolla on kustannusetu. Sitä käytetään yleisesti rakennuskoneissa, autojen voimansiirtokomponenteissa ja raskaiden laitteiden osissa.
- 25CrMo4 vastaa laatua 4130, ja se tarjoaa saman lujuuden ja hitsattavuuden. Sitä käytetään usein akselien, hammaspyörien ja muiden osien valmistukseen, jotka ovat alttiita suurelle rasitukselle ja kulumiselle.
- Sovelluksiin, jotka eivät vaadi liian suurta lujuutta, AISI 1026 on sopiva valinta. Se on kustannus-tehokas, ja sen kovuutta ja kulutuskestävyyttä voidaan parantaa karkaisuprosesseilla, mikä tekee siitä sopivan mekaaniseen käyttöön.
sovellusalueet
4130 ja 4140 ovat eniten käytettyjä materiaaleja konepajakoneiden alalla.
Niistä 4130-teräs soveltuu paremmin konepajakoneiden rakennekomponentteihin ja maatalouskoneen runkorakenteisiin prosessointikykynsä vuoksi.
4140:tä käytetään usein raskaiden koneiden valmistukseen, mukaan lukien hydraulisylinterit, telat, rungot, tapit ja erilaiset työkalukiinnikkeet.
Tuotenäyttely


Testauslaitteet



Tehdaslaitteet

Peittauslaitteet


Tuotepaketti
Tarjoamme laajan valikoiman pakkausvaihtoehtoja, mukaan lukien muoviset päädyt, kudotut pussit, puulaatikot ja rautakehykset. Saatavilla on myös räätälöityjä pakkausratkaisuja, logobrändiä ja muita yksilöllisiä vaatimuksia asiakkaan erityistarpeiden täyttämiseksi.



FAQ
K: Kummalla teräksellä on suurempi lujuus, 4130 vai 4140?
V: Yleensä 4140:n lujuus on korkeampi. 4140 ja sen hiilipitoisuus on 0,38–0,43 %, korkeampi kuin 4130:n 0,28–0,33 %. Karkaisun jälkeen 4140:llä on tyypillisesti korkeampi veto- ja myötölujuus kuin 4130:lla, mikä tekee siitä sopivamman komponenteille, jotka kantavat suuria kuormia.
K: Mitkä osat sopivat kaivinkoneissa 4130:lle ja mitkä 4140:lle?
V: Ei--pääkuormaa-kannattavat komponentit, kuten hydrauliletkujen tuet ja pienet rakenneosat, voivat käyttää 4130 terästä, kun taas pääkuormaa-kantavissa rakenneosissa, kuten kaivinkoneen puomissa ja varressa, tarvitaan 4140 terästä.
K: Millä teollisuudenaloilla tyypillisesti käytetään ASTM A519 kromi-molybdeeniteräsputkia?
V: Käytetään yleisesti autoteollisuudessa, ilmailukomponenteissa, kaivos- ja porauskoneissa sekä teollisuuskoneiden valmistuksessa.
Suositut Tagit: kromolyteräsputket, Kiina, toimittajat, valmistajat, tehdas, räätälöity, tukkumyynti, hinta, OEM, tehdas, tuottaja, myytävänä














